Izboljšanje mokrotnega življenjskega prostora na projektnih območjih Črna dolina in Stržene luže

Črna dolina, april 2021

Severno od Grosuplja se v dolini potoka Breg razteza Črna dolina. Na skrajnem SZ delu območja se nahajajo zaplate bazičnega nizkega barja v prepletu z majhnimi površinami travnika z modro stožko.  Ti so se zaradi opuščene kmetijske rabe in spremenjenega vodnega režima že zelo zarasli. V februarju smo naredili prvi vidnejši korak pri obnovi potencialnega življenjskega prostora Loeselove grezovke, barjanskega okarčka in mnogih drugih vrst, med njimi metulja – travniškega postavneža.

Travniški postavnež. Avtor: Primož Glogovčan.

Odstranili smo zarast na 1,3 ha, s postavitvijo lesenih pragov pa smo predvsem v sušnih mesecih, podaljšali zadrževalni čas vode, in tako izboljšali vodni režim območja na 2,4 ha. Poleti in jeseni je potekalo odstranjevanje invazivnih tujerodnih vrst, predvsem zlate rozge.  V preteklem letu je bilo odstranjevanje zarasti izvedeno tudi na sosednjem območju Stržene luže, kjer so  sledovi posega danes komaj opazni.

V tem času so na obeh območjih potekali tudi odkupi zemljišč. Ustrezno upravljanje z zemljišči je eden izmed ključnih korakov za ustvarjanje in ohranjanje primernih življenjskih pogojev izginjajočih ogroženih vrst zato bomo v prihodnjih mesecih z lastniki in obdelovalci zemljišč sklepali dolgoročne pogodbe in tako zagotovili trajnostni učinek vseh že izvedenih projektnih aktivnosti na teh območjih.

Črna dolina, april 2021.